background

Dental Protezler

banner
Sabit Protezler

Özel yapıştırıcı ajanlar ile dişlerin üzerine yapıştırılan, sabit restorasyonlardır. Eksik diş olmayan ağızlarda veya bir veya daha fazla eksik diş bulunan ağızlarda uygun estetik, fonksiyon ve fonasyonu sağlamak amacıyla uygulanmaktadırlar. Metal destekli porselenden üretilebildikleri gibi, metal alt yapıya sahip olmayan çeşitli tam seramik sistemler veya zirkonyum sistemlerden de üretilebilmektedirler.

Porselen Laminate Veneerler

Dişlerin ön yüzünden, mine dokusu sınırları içerisinde minimum preparasyon yapılarak veya uygun vakalarda preparasyon yapılmaksızın üretilen ince porselenler restorasyonlardır. Bu restorasyonlar ile, ufak çapraşıklıklar, dişlerdeki renklenmeler, diastema adı verilen dişler arasındaki boşluklar kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

Total Protezler

Tüm dişlerin eksik olduğu ağızlara uygulanan, hastalar tarafından takılıp çıkarılabilen hareketli protezlerdir. Porselen, kompozit veya akrilik yapay dişler kullanılarak hastaların estetik beklentisi karşılanmakta, kaybolan fonasyon ve fonksiyon yerine konabilmektedir.

Parsiyel Protezler

Kısmi diş eksikliğine sahip ağızlara uygulanan, hastalar tarafından takılıp çıkarılabilen hareketli protezlerdir. Yine total protezlerde olduğu gibi porselen, kompozit veya akrilik yapay dişler ile diş eksiklikleri giderilmektedir. Tutuculuk dişler üzerine gelen tırnaklar ve kroşeler ile sağlanmaktadır. Yine kısmi diş eksikliğinde protezin tutucu parçalarının görünmesini istemeyen hastalara hassas tutuculu protez adını verdiğimiz parsiyel protezler de uygulanabilmektedir.

İmplant Üstü Protezler

İmplant üstü protezler sabit, yarı sabit (hibrit) ve hareketli protezler şeklindedir. Kaybedilen kemik ve yumuşak doku ile uygulanan implant sayısına göre protez planlamaları yapılmaktadır. Sabit implant üstü protezler tek veya birden fazla diş eksikliğinde kron veya köprü protezleri şeklinde uygulanan protezlerdir. Hareketli implant üstü protezler, özellikle kemik desteği azalmış, konvansiyonel protezler ile hasta memnuniyetinin karşılanamayacağı ağızlarda 2-4 implant kullanılarak tasarlanan, implanttan destek alınarak ve çeşitli tutucular kullanılarak hazırlanan protezlerdir. Hibrit protezler ise, kemik desteğinin yanında yumuşak dokuda da kayıp görünen ağızlarda sabit implant üstü protezler ile yeterli estetik, fonksiyon veya fonasyonun sağlanamayacağı durumlarda tercih edilmektedirler. Bu protezler hekim tarafından takılıp çıkarılabilen protezlerdir.