background

Ortodonti

banner

Kelime anlamı olarak düzgün diş demek olsa da sadece diş değil, malokluzyonun tipine göre çenelere de müdahale eden diş hekimliği bölümüdür.

Daha iyi bir hijyen sağlayabilmek için, daha iyi fonksiyon sağlamak için ve daha estetik gülüşler için ortodontik tedavi önemlidir. Düzgün sıralanmamış dişlerde ideal temizliği sağlamak daha zordur. Dişler iyi kapanmadığı için çiğneme gibi fonksiyonlar da tam olmamaktadır. Aynı zamanda düzgün sıralanmış dişler ve ideal konumundaki çeneler daha estetik görünmektedir.

Ortodontik Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

Malokluzyonun tipine ve şiddetine göre hekim tarafından ideal tedavi ve ideal tedavi yaşı seçilir. Sabit veya hareketli apareylerle tedavi seçenekleri mevcuttur.

Günümüzde estetik kaygıların artmasıyla metal braketler yerine porselen braketler veya dişlerin iç yüzeyine yapıştırılan lingual braketler kullanılabildiği gibi, takıp çıkarılan şeffaf braketlerle de tedavi seçenekleri mevcuttur.

Ortodontik Tedavi Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Düzenli diş fırçalama ortodontik tedavi sırasında daha da önem kazanmaktadır. Kullanılan tedavi yöntemine göre özellikle braketlerle tedavi yapılacaksa; sert gıdalardan, yapışkanlı yiyeceklerde, asitli içeceklerden kaçınmak gerekir.