Ankyra Dental Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Ankyra Dental Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Çeşitli sebeplerle renkleşmiş dişlere kimyasal ajanlar uygulanması ile dişlerin renginin açılmasına beyazlatma işlemi adı verilmektedir. Diş rengininin açılması için estetik amaçla yapılan beyazlatma işlemi diğer alternatiflere kıyasla en koruyucu yöntemdir. Dişin bütünlüğü işlem esnasında bozulmaz. Diş beyazlatma yöntemi ile diş renginiz birkaç ton kadar açılabilir.

Ankara Diş Beyazlatma (Bleaching)

Diş Beyazlatma ile İlgili Önemli Bilgiler

  • Dişlerdeki gelişim bozuklukları
  • Dişlerde gelişen herhangi bir yaralanma
  • Renklendirici içeren yiyecek ve içecekler (çay, kahve, vişne suyu, kırmızı şarap vb.)
  • Sigara gibi tütün maddeleri
  • Yaşlanma
  • Hastalıklar
  • İlaçlar, boyar madde içeren gargaralar

Beyazlatma yapılacak kişinin ağız hijyeninin ideal olması ve diş yüzeylerinde leke ve diştaşı oluşumunun olmaması gerekir. İşlem öncesinde beyazlatma uygulanacak dişler muayene edilmeli ve diştaşı temizliği ve dolgu gibi gerekli tedaviler yapılmalıdır.

Diş beyazlatma için Ofis Tipi ve Ev Tipi beyazlatma yöntemleri uygulanabilir. Ofis Tipi diş beyazlatma işlemi; diş hekimi tarafından muayenehanede uygulanan (office bleaching) yöntemdir. Diş hekimi kontrolünde uygulanır ve dişlerde 1 – 3 seansta hızlı beyazlama gözlenir. Ev Tipi diş beyazlatma işlemi; hastanın kendisi tarafından evde uygulanan (home bleaching) yöntemdir. Dişlere hastadan alınan ölçülere özel hazırlanan plaklar içersine beyazlatıcı ajan yerleştirerek daha uzun sürede dişlerin beyazlatılması sağlanır. Beyazlatıcı ajan 7-15 gün süreyle kullanılır. Bazı durumlarda ise her iki yöntem birlikte uygulanmaktadır.

Kanal tedavisi görmüş, diş rengi değişmiş dişlere beyazlatma yapılabilir. Canlılığını yitirmiş (devital), kanal tedavili dişlere yapılan beyazlatma tedavisi hekim tarafından dişin içerisine yerleştirilen beyazlatıcı ilaçlar uygulanarak yapılır. Bu tip beyazlatma 2-3 seans arası tekrarlanabilir.

Beyazlatma ile porselen restorasyonların rengini değiştirmek mümkün değildir. Ağız içinde estetik alanda (ön bölgede) mevcut restorasyonlar yenilenecekse veya yeni yapılacaksa isteniyorsa önceden diş beyazlatma işleminin tamamlanması doğru olur.