Ankyra Dental Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Ankyra Dental Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Lamina

Lamina Nedir?

Ön bölge dişlerinin dizimi, şekil ve fonksiyonlarının hafif veya ileri derecedeki bozuklukları ile iç kaynaklı diş renklenmelerinin düzeltilmesi amacıyla ince tabaka şeklinde diş renginde bir materyalden uygulanan restorasyonlara lamina adı verilir. Güzel bir gülümseme için ağız dokuları ile uyumlu, dayanıklı, uzun ömürlü lamina restorasyonları ile ön dişlerin estetik düzenlenmesi sağlanır.

Ankara Lamina Diş Uygulaması

Lamina Nasıl Yapılır?

Ankara Lamina Diş Uygulaması

Dişlerin belirli miktarda pürüzlendirilmesi veya ön yüzeylerinden kullanılacak materyale yer açmak amacıyla diş dokusu kaldırılarak, yerine porselen veya kompozit materyallerinden oluşturulmuş lamina restorasyonlar özel bir yapıştırma işlemiyle dişler üzerine yapıştırılır. Lamina restorasyonları tercih edilerek kuron kaplamalarına göre daha fazla diş dokusu korunmuş olunur. Porselen laminaların uygulanamadığı durumlarda estetik tam porselen kuronlar tercih edilebilir.

Kimler Lamina Restorasyonuna İhtiyaç Duyar?

  • Ön dişlerinde renklenme problemine sahip olan bireyler
  • Dişlerinde şekil bozukluğu, çapraşıklık bulunan bireyler
  • Birbirinden ayrık dişlere sahip olan bireyler
  • Geniş renklenmiş ve yıpranmış dolgulara sahip olan bireyler
  • Dişleri beyazlatma işlemine yanıt vermeyen bireyler
  • Kırık veya aşınmış dişlere sahip olan bireyler ihtiyaç duymaktadırlar
Ankara Lamina Diş Uygulaması

Lamina Restorasyonlar Yapıştırıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ankara Lamina Diş Uygulaması

İyi bir ağız bakımı restorasyonların daha uzun süreli kullanılmasını sağlar. Bu restorasyonların bakımı doğal dişler gibidir. Lamina restorasyonların hasar görmemesi için; sert yiyecekleri ısırmaktan, diş gıcırdatmaktan, tırnak yemekten, kalem ve benzeri sert cisimleri ısırma alışkanlıklarından uzak durmak gerekir. Yılda 2 kere düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gidilmelidir.